Darmowe NetBizCard Napisz do NetBiz Wyszukiwanie: proste/zaawansowane
  wpisz hasło partnera
 
Strona firmy Rodzinny Klub Abstynenta Relaks   Hasło partnerskie: relaks
 
 
H I S T O R I A - K L U B U

Spotkania klubowe

w poniedzia?ki 18:00 do 20:30
czwartki 18:00 do 20:30

Historia naszego klubu to szereg wydarzeń które miały miejsce na przestrzeni lat w określonym miejscu ( o tym w skróconej kronice naszego klubu poniżej)

Historia naszego, klubu to także namacalne, widoczne przemiany w ludziach. Umiejętności życia bez nałogów, powroty do zdrowia, powroty do normalnego życia w społeczeństwie. Tu w klubie

zawiązywały się u nas wspaniałe relacje międzyludzkie, nowe znajomości i przyjaźnie.

 

 1975 Klub został założony przez pierwszych pacjentów nowo otwartego oddziału uzależnień od alkoholu w Instytucie Psychiatrii i Neurologii. Tam odbywały się systematycznie czwartkowe spotkania klubowe.

 

1983 Nadarzyła się szansa kupienia zrujnowanego budynku przy Goplańskiej nieopodal Instytutu. Na wiosnę w budynku rozpoczął się remont. Klubowicze pomagali w pracach remontowych. Odnowiono dach, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, okna, podłogi i skutecznie poszukiwano sponsorów.

1985 4 marca nastąpiło uroczyste rozpoczęcie działalności klubu w nowej siedzibie przy Goplańskiej 44.

1986 Już z nową nazwą, Klub Abstynenta „Relaks” funkcjonował na pełnych obrotach. 19 maja 1986 roku zorganizowany został pierwszy spływ kajakowy po jeziorach mazurskich. 31 maja klubowicze wyjechali na pierwszy w życiu obóz terapeutyczny do Kołobrzegu. Dwa tygodnie później brali udział w obozie rodzinnym.

 1987 Pierwszy wyjazd terapeutyczny do Strzyżyny. (Ośrodek IPIN 67 km od Warszawy) Akademia Rolnicza przekazała w darze krzewy, choinki, drzewa na upiększenie terenu wokół budynku. Doczekaliśmy się pierwszego klubowicza z 10 letnią abstynencją. 24-27 września na Ogólnopolskim Spotkaniu Klubów Abstynenckich zostaliśmy uznani za klub wzorcowy.

 1988 Przystąpiliśmy do  Warszawskiego Stowarzyszenia Klubów Abstynenckich

 1993 Na Goplańskiej  miało miejsce nagrywanie filmu fabularnego „Tylko strach”  Barbary Sass- Zdort. W rolach głównych obok zawodowych aktorów tj. Anna Dymna, Cezary Pazura, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela, Stanisława Celińska, Barbara Brylska,   wystąpiło nieodpłatnie kilku naszych klubowiczów.

 1994 W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych na wspólne śniadanie z klubowiczami przybył Prymas Polski Józef Glemp.

 1995 W INTRACO odbyła się impreza charytatywna na rzecz pomocy Goplańskiej w której wystąpili znamienici artyści. tj. Wiesław Gołas, Marian Opania, Stanisław Tym, Jan Kobuszewski, Marian Kociniak. Rozpoczęto modernizację budynku. Był to trudny okres dla istnienia klubu. W czerwcu uczestnicy  corocznego spływu kajakowego brali udział w nagrywaniu filmu dokumentalnego "5 x Goplańska - czyli wytrzeźwiałem na Kajaku" reżyserii pani Ignaczak.  Film prezentowany był w TVP, a kasety video służą do dziś na grupach w terapii.

 1996 Klub bije rekord. Jest ponad 300 członków. Rozpoczyna się modernizacja budynku

 1997 Wróciliśmy na Goplańską do wyremontowanego i powiększonego o 1 piętro budynku. Prawie wszyscy mieliśmy łzy w oczach. Wnętrza straciły przytulny wygląd. Stały się chłodne i bez wyrazu. Trudno było przyzwyczaić się do koloru ścian, zamalowanej farbą olejną boazerii, czy też usuniętego parkietu. Zdawaliśmy sobie jednak sprawę że klub to nie budynek. Klub to ludzie. Ważne że znów mogliśmy spotykać się i działać w tym samym miejscu.

 2001 Po ponad 20 latach nastąpił kryzys w funkcjonowaniu klubu. Systematycznie ubywało klubowiczów. Organizowaliśmy znikomą ilość imprez. Zmiany zarządu i prezesa nie przynosiły poprawy sytuacji. Dochodziło do wielu nieporozumień między członkami klubu. Wieloletni klubowicze Relaksu zaczęli odchodzić do innych dobrze funkcjonujących klubów. Pod koniec 2001 roku klub nasz praktycznie już nie funkcjonował.

2002  W marcu reaktywowano klub (inicjatywa 4 byłych klubowiczów). Zorganizowaliśmy zebranie społeczności Ośrodka, wybraliśmy nowy zarząd. Ponownie stworzyliśmy statut klubu i wytyczyliśmy sobie cele programowe Złożyliśmy wniosek o przystąpienie i powrot do Warszawskiego Stowarzyszenia Abstynenckiego. Nawiązaliśmy kontakty z dobrze funkcjonującymi klubami na terenie Warszawy. Decyzją społeczności z własnej inicjatywy, zakupiliśmy nową kserokopiarkę którą przekazaliśmy w darze "Ośrodkowi Goplańska". Wielkanoc obchodziliśmy już wspólnie przy jednym stole. Powróciła tradycja obchodów rocznic abstynenckich klubowiczów. Byli klubowicze zaczęli ponownie się zapisywać. Zaczęliśmy uczestniczyć we maszach w intencji trzeźwości.

 2003 Akcja klubowa na rzecz pomocy dzieciom  dla domu dziecka przy ul Dalibora. Uroczystości „Powitanie wiosny” „Powitanie lata” pod nazwą  „Służewiec 2003”. Impreza kulinarna z potrawami klubowiczów Bigos prezesa, i grochówka najstarszego stażem abstynencji Roberta.  Imprezy rocznicowe w klubach warszawskich, msze trzeźwościowe i uroczystościach świąteczne w kościele przy  pl. Zbawiciela , spotkania integracyjnych w Wilanowie, zebrania w Stowarzyszeniu Warszawskim i Forum Abstynenckie, imprezy sportowe,  wycieczki i Zloty organizowanych przez WSA i inne kluby - Murzasichle, Podhale, Czarniecka Góra, Licheń.

 2004 Nieudana akcja przekształcenia klubu w stowarzyszenie. Z trudem, ale udało się kontynuować wspieranie OT "Goplańska" finansowo. Ponadto przejęliśmy zobowiązania dotyczące opłat za telewizję kablową. Pierwszy raz od wielu mieliśmy swojego reprezentanta w Festiwalu Piosenki Abstynenckiej, oraz wystawiliśmy drużynę do turnieju siatkówki. Ekstra wydarzeniem był udział klubowiczów w dwudniowej wycieczce do Sanktuarium w Licheniu. Liczba klubowiczów powiększyła się o 15 osób, w tym 8 kobiet. Kilkoro klubowiczów ukończyło profesjonalne  szkolenie i PROGRAM ROZWOJU OSOBISTEGO - PRO  Na Walnym Zebraniu i wyborach dozarządu ponownie wybrano dotychczasowego prezesa i uchwalono nowy Statut klubu.

2005 Utraciliśmy salę ćwiczeń (popularnie zwaną siłownią) którą opiekowaliśmy się od prawie 12 lat. Związane było to z brakiem pomieszczeń na zajęcia terapeutyczne. Kupiliśmy z funduszy klubowych nowy telewizor udostępniony dla wszystkich przebywających na terenie ośrodka. Zrealizowaliśmy wszystkie imprezy cykliczne i uroczystości świąteczne odbywające się regularnie w klubie. Wspólnie przeżywaliśmy w klubie i na Pl. Piłsudskiego odejście Naszego Papieża. Skorzystaliśmy z propozycji wspólnych wczasów organizowanych przez klub Azyl. Uczestniczyliśmy też licznie w wielu imprezach rocznicowych i socjoterapeutycznych.

 2006 W styczniu zmarł Robert Kurzela szczycący się najdłuższym 29 letnim stażem abstynencji klubowicz Podczas mszy Roberta pożegnało  ponad 300 osób. W kwietniu na Walnym Zebraniu ponownie wybrano dotychczasowego prezesa i  wybrano nowy zarząd klubu. Przegłosowano też zmianę regulaminu klubu. W październiku zarząd klubu przyjął rezygnację prezesa klubu z pełnienia funkcji. Na jego  miejsce wybrana została Agnieszka Starczewska. Druga w historii klubu kobeta prezes.

2007  

 Ilość odwiedzin: 92105

Rodzinny Klub Abstynenta Relaks 02-954 Warszawa Goplańska 44 Mazowieckie Polska
Tel. (22) 842-26-35, tel.zaufania (22) 8422600, Fax: 651-68-40 Email: goplan44@gmail.com Web: http://relaks.org.pl